Aktualności

Wsparcie finansowe dla rolników

22 sierpnia, 2013
images (4)

Dzięki przesunięciu funduszy z mało popularnych działań około 300 gospodarstw z woj. podlaskiego będzie mogło otrzymać wsparcie np. na zakup maszyn.

images (2)

Komisja Europejska zgodziła się, by przesunąć na realizację działania modernizacja gospodarstw rolnych (w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013) około 127 mln euro, czyli ok. pół miliarda zł. PROW jest najpopularniejszym działaniem – rolnicy złożyli już w sumie ponad 96 tys. wniosków.

Obowiązują dotychczasowe zasady
Jak poinformował minister rolnictwa, Stanisław Kalemba, dodatkowe pół miliarda złotych na modernizację gospodarstw zostanie rozdzielone na koperty wojewódzkie. Pieniądze trafią do wszystkich województw. Ocenia on, że z tych pieniędzy w całym kraju będzie mogło skorzystać dodatkowo ok. 3 tys. gospodarstw. Wsparcie będzie udzielane na dotychczasowych zasadach. O przyznaniu wsparcia decydowała liczba punktów. Były one przyznane między innymi na podstawie oceny, na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa.
Przypomnijmy, że maksymalne dofinansowanie, jakie można było uzyskać na ten cel, wynosi 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. ARiMR może dopłacić od 40 do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych danej inwestycji.

O to, na co może liczyć woj. podlaskie, zapytaliśmy Stefana Krajewskiego, dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Trzystu szczęśliwców


Jak tłumaczy, z dodatkowych funduszy na modernizację będzie mogło skorzystać około 300 gospodarstw.

W 2011 r. do Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło 3498 wniosków. Niestety nie wszystkie mogły być rozpatrzone. Teraz, dzięki zwiększeniu puli, liczba rozpatrzonych wniosków wzrośnie do 2052.
Dodaje, że agencja kierować się będzie sporządzoną wcześniej listą.

Już wkrótce będą mogli podpisywać umowy
– Te 300 wniosków już rozpatrujemy – zapewnia Stefan Krajewski. – A więc, można powiedzieć, że już wkrótce rolnicy będą zapraszani do podpisywania umów.

images (3)

Przypomnijmy, że pieniądze z działania modernizacja gospodarstw rolnych można przeznaczyć na zakup ciągników i maszyn rolniczych (jest to najczęściej praktykowane przez gospodarzy), a także na budowę lub modernizację obór, chlewni, kurników itp.

źródło: Kurier Poranny